Çeşme Yeme, İçme, Konaklama Rehberi

Çeşme Yeme, İçme, Konaklama Rehberi

Her sene olduğu gibi bu sene de vazgeçilmezim Alaçatı oldu. Hele ki sezon başlamadan, sokaklar sakinken, begonviller yeni yeni açmaya başlarken Alaçatı bir başka! Ben Alaçatı’ya her sene sezon açılmadan gitmeyi tercih edenlerdenim. Boş sokaklarda, evlerin dokusunu, kokuları ve duygusunu rahat rahat yaşayabiliyorum. Bu seneki rotamda hem Alaçatı’yı hem de Çeşme’nin diğer güzelliklerini görebilmek için çizdim. Nerede yenir? Nerede kalınır? Nerelere gitmeli? Hepsini sizin için yazdım. Hadi gelin Çeşme’yi birlikte adım adım gezelim.

Alaçatı’da konaklamak için seçtiğim yer Alaçatı Casa Bella oldu. Otel minik taş evlerden oluşuyor ve tam orta kısımda bir de açık havuzu mevcut. Otele ilk geldiğimde otelin güler yüzlü personeli beni karşıladı. İlk seçim olarak tercih edebileceğiniz temiz ve sevimli bir otel. 

Otelde bir gece konakladıktan sonra sabah kahvemi Alaçatı’da Köşe Kahve’de içtikten sonra Alaçatı’nın en meşhur sahili Delikli Koy’a gitmek için yola koyuldum. Alaçatı merkeze yaklaşık 10 km olan Delikli Koy, kampçıların en sık tercih ettiği bölge. Kamp yapmak isterseniz sıralamanızın en başında olsun. Aynı zamanda girişi ücretli beachler de mevcut. Denizin güneş yansımalarıyla aldığı renge bayılacaksınız!

Delikli Koy’da sahil boyunca malesef kumluk alan mevcut değil, burada bir süre vakit geçirdikten sonra yaklaşık 5 km uzaklıktaki Ilıca Plajı’na doğru yol almaya başladık. Ilıca Plajı’nın Çeşme’nin en güzel kumuna sahip plajı diyebilirim. Bembeyaz ve parıldayan bir kumu var. Hem halk plajına sahip hem de giriş ücreti alan bir kısmı da mevcut. Ilıca Plajı da görmeye değer. 

Son olarak Alaçatı rüzgarı ile meşhur bir bölge. Rüsgar sörfü yapmak isteyenler için de sörf okulları açılmış durumda. Alaçatı genel anlamda pahalı bir bölge. Daha uygun konaklama ve yeme, içme imkanlarına bakmak için rotamı bu sefer Çiftlikköye’e çeviriyorum. 

Çiftlikköy Çeşme merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta. 3 yanı denizle çevrili olduğu için aslında burası bir yarımada. Çiflikköy de Alaçatı gibi neredeyse 4 mevsim rüzgarlı bu sebeple de sörf için avantajlı konumda. Çiftlikköye giderken yol boyunca denizle göz göze geliyorsunuz. Tam bir Ege kasabası sizi karşılıyor. Ufukta ise Sakız Adası’nı görebiliyorsunuz.

Çiftlikköy plajına geldiğimde oldukça sakin, rüzgara rağmen çok dalgalı bir denizi yok. Sahilin sakinliği göze çarpıyor. Çocuklu aileler ve huzurlu bir bölge arayanlar için ideal diyebilirim. Deniz seviyesinin de çok derin olmaması, çocuklu aileler açısından avantajlı olacaktır.Plajın içerisinde kendine ait soyunma kabinleri ve tuvalet de mevcut. Ayrıca yanınızda şemsiye getirmenize de gerek yok, plaj içerisinde şemsiye ve şezlong temin edebileceğiniz ve yiyecek-içecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir kafe de mevcut.

Çiftlikköy plajından sonra bir gece de burada konaklamaya karar verdim. Tercih ettiğim otel Çeşme Farm Hotel oldu. Denize sıfır konumu ve kalite-fiyat performansı açısından kesinlikle tavsiye ediyorum. Denize girmek ve güneşlenmek için kendine ait bir plajı ve terası mevcut. Kendine ait yüzme havuzu da mevcut. Plajı kum ve çakıl karışık. Kendinizi şımartmak isterseniz spa ve masaj seçeneklerini de hizmetlerine eklemişler. uygun konaklamak isteyenlere ve Çeşmeyi gezmek isteyenlere oda-kahvaltı seçeneği ile güzel bir fırsat sunuyor. Gün batımını otel restoranında yemek yerken keyifle seyredebilirisiniz. Çeşme Farm Hotel, Çeşme merkeze 10 km mesafede.